Rozmyślając o naszym nowo powstałym domu, mamy przed oczyma nastrojowe wnętrza, panującą w nich ciepłą atmosferę i… kominek, który te atmosferę tworzy. Ciepło w pomieszczeniach i ciepło w naszych sercach. Właściwie współgrający w wnętrzem może stać się najbardziej zwracającym uwagę elementem dekoracyjnym w naszym domu. Do nas należy tylko podjąć decyzję na jakie wykończenie się decydujemy, a także – co bardziej istotne – wyszukać projekt kominka.

kominek

Autor: Brandon Carson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli dobrze czujemy się w wnętrzach w stylu rustykalnym, świetnie sprawdzą się kafle ceramiczne lub cegły. Dzięki kaflom – często ręcznie wytwarzanym – kominek może przywodzić na myśl zabytkowy, stary piec, albo wręcz przeciwnie – stanowić nowoczesną formę. Natomiast cegła – cegła może być surowcem z którego stworzymy kominek, jak też pełnić funkcję wykończeniową, ozdobną. Kolejnym jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych jest beton, który sprytnie naśladuje wygląd kosztownych surowców, np. kamienia. Jednak Jeżeli zasoby finansowe nam to umożliwiają, wybierzmy obudowę z kamienia naturalnego. Ten mocny, niepalny i odporny na wysoką temperaturę materiał szybciej nam się znudzi, niż zarysuje czy zabrudzi. Zwróćmy tylko uwagę aby obudowy kominkowe – zajrzyj koniecznie – (o wkładach) tworzyły spójną całość z wnętrzem i nie były w ciemnych kolorach, albowiem przytłoczą swym wyglądem pomieszczenie.

Ale nasze domowe palenisko to nie tylko ładny wygląd, ale głównie praktyczność i wygoda. Coraz częściej przyszli właściciele decydują się na to, by kominek był głównym źródłem zapewniającym ciepło w domu. W takich modelach wkłady kominkowe wyposaża się w tzw. płaszcz wodny (przejdź do strony). Jego działanie polega na tym, iż między dwiema warstwami metalu znajduje się woda, która ogrzewa się od płomieni i spalin z kominka. Dodatkowym plusem z grzania kominkiem jest łatwość dostępu do paliwa – drewno jest względnie niedrogim i ogólnie materiałem, jest także w pełni ekologiczne. Kominek zapewnia także stosunkowo dokładne regulowanie temperatury w pomieszczeniach – czynimy to przez właściwe dawkowanie ilości drewna lub automatycznie – dzięki zamontowanym termostatom. Ogrzewanie kominkowe to praktyczne połączenie pragmatyzmu i estetyki, której nie stworzą nam żadne inne źródła ciepła.