
Służy on zazwyczaj do dokładnego wykonywania wszelkiego rodzaju wzorów na konkretnych powierzchniach. Takie wzory charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografika pokazana na . Pod tym pojęciem ukrywa się grafika wykonana metodą druku wodnego na powierzchni pokrytej odpowiednią folią. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie rezultat finalny. Dziś, takie rozwiązania rzeczywiście często stosowane są przykładowo w branży motoryzacyjnej.
Innym, dość popularnym rodzajem druk (pokaż szczegóły)u jest druk przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, które stały się podstawą tego sposobu drukowania pojawiły się już w latach 80 ubiegłego wieku. Dziś, druk 3D to ogromna

nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być chociażby drukowane protezy. Proces jest błyskawiczny, mniej kosztowny, gdyż wykorzystuje się tylko jedno urządzenie i co najważniejsze – rzeczywiście szczegółowe, dzięki czemu proteza jest komfortowa i staje się świetną namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne daje możliwość także na wydruk ażurowego gipsu, jaki nie tylko ciekawie wygląda, ale jest również nadzwyczaj lekki, gwarantując komfort noszenia. W dodatku, jego wytrzymałość jest solidna, w związku z tym doskonale usztywnia złamaną kończynę.
Dzisiaj drukować można z użyciem zaskakujących tworzyw, na przykład czekolady czy cukru. Druk przestrzenny jest stale rozwijany, na rynku pojawiają się zaawansowane metody cieszące się dużym zainteresowaniem. Sporo osób jednakże upatruje w tym rozwoju wiele zagrożeń, jak przykładowo możliwość wydrukowania … broni. Aktualnie jednakże drukarki 3D są dość kosztowne, wobec tego niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to znakomitą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk lub biur projektowych.