
Odpowiedzią na te utrudnienia dotykające co roku daleką północ jest specyficzny styl, styl skandynawski . Początku jego powstania warto właśnie szukać w pogodzie. Żmudne, męczące zimy, krótkie dni, mało słońca, to czynniki, jakie wpływają, że tam na północy życie jest dość ponure. Skandynawowie odnaleźli jednak najbardziej korzystne antidotum na depresję – domowe wnętrza, które stały się rozświetlone i bardzo pogodne.
Najlepsze w tego typu postępowaniu okazały się inicjatywy wnętrzarskie, jakie umożliwiły na prowadzeni bardziej zdecydowanej ilości światła do domostw. Dzięki tego typu praktykom z łatwością zdołano uzyskać odczucie znacznej przestronności, a jednocześnie czystości i schludności. Bardzo znamienne dla krajów skandynawskich pokaźne okna w znakomitej ilości rozwiązań są odkryte, niekiedy przesłania je tylko zwiewna firanka, która jest bardziej detalem ozdobnym niż praktycznym.

Wnętrze wyróżnia się lekkością. Wpływają na to meble zrobione z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne budulce, takie jak len, bawełna lub drewno. Warto zauważyć, iż styl skandynawski z jednej strony odznacza się surowością (obecny jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie da się go ominąć w umeblowaniu), a z innej strony jest bardzo życzliwy.
Najbardziej znamienne, że taki styl jest bardzo użytkowy i to chyba główny powód, dlaczego osoby na całym świecie wybierają urządzenie mieszkania w ten sposób. Kolory w tego typu wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż lub niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w takim stylu to po prostu przedmioty codziennego użytku o niezwykłych, niespotykanych kształtach. Popularna jest też typografia naniesiona na różne przedmioty.