Wymiana gospodarcza Polski z Chinami od wielu lat prężnie się rozwija. Tylko w 2013 roku napływ chińskich produktów do naszego kraju wyniósł niemalże piętnaście miliardów euro!

Do naszego kraju z Chin trafiają głównie artykuły elektryczne i elektroniczne, wyroby włókiennicze oraz tekstylia, buty i biżuteria. Jeśli chcemy rozpocząć importować produkty z Państwa Środka, w pierwszej kolejności musimy trafić na godnego zaufania partnera. Kontakt nawiążemy za pośrednictwem licznych stron internetowych. Na części z nich znajdziemy tylko zweryfikowane firmy, oznaczone odpowiednim certyfikatem.

Bezcennym źródłem wiedzy są także zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po ustaleniu reguł współpracy z konkretną firmą, uzyskamy fakturę oraz zasady dotyczące dalszych opłat. Najczęstszą formą jest międzynarodowy przelew SWIFT. Dobrze mieć na uwadze, że okres jego realizacji może wynieść nawet dwa tygodnie. Produkty zakupione w Chinach dotrą do nas za pośrednictwem firmy kurierskiej, poprzez transport lotniczy – kliknij: https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-szwecji – lub morski. Najszybciej trafi do nas towar wysłany przesyłką kurierską. Dobrze jednak pamiętać, że to zarazem najdroższa możliwość. Jeśli postawimy na transport lotniczy (szerzej pod adresem https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-z-warszawy-do-ateny), na zamówienie będziemy oczekiwać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

To też najczęstszy sposób na import z Chin. Jak tylko nadawca wyśle przekaz, zamawiający otrzyma tak zwany air waybill. Pismo zawiera informacje dotyczące numeru nadania i linii lotniczych. W załatwieniu wszelkich procedur pomoże nam specjalna agencja celna. Jej personel odbierze nasz towar, przygotuje koniecznie papiery i przekaże produkt do odbioru.

Warto pamiętać, że import z Chin wiąże się z wysokim cłem. Ilość opłat uzależniona jest od typu towarów. W rozliczaniu się z ceł może pomóc nam agencja celna. Na podstawie formularzy, jej pracownicy przygotują zgłoszenie celne i kontaktują się w imieniu zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla zamawiającego duża pomoc w załatwieniu wszystkich spraw związanych z kwestiami celnymi.