Poligrafia – rodzaje drukowania

We współczesnej poligrafii można wskazać dwie elementarne formy drukowania:
– drukowanie mechaniczne – inaczej analogowe,
– drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy.
Obie formy są często stosowane i w zależności od oczekiwań można wybierać dowolną technikę.

Drukowanie mechaniczne to

drukarnia speed

Źródło: http://drukarniaspeed.pl/

cztery zróżnicowane formy:
– wydruk płaski,
– druk wklęsły,
– drukowanie wypukłe,
– sitodruk.

Wyżej wymienione techniki wymagają przygotowania form drukowych, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na płaszczyznę.

{Przykładem druku płaskiego jest druk offsetowy. Drukowanie przy użyciu tej techniki polega na transportowaniu farby z formy drukowej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących oraz elementów niedrukujących formy drukarskiej.

Kiedy poszukujesz dokładnych danych, nie czekaj, tylko sprawdź pod adresem (logintrade.pl/aukcje-elektroniczne). Odnajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje.

Elementy niedrukujące charakteryzują się niską adhezją dlatego nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku transportowana jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego.

Spójrz na stronę i prześledź wpis (https://magazynauto.pl/testy/hyundai-i30-kontra-opel-astra-i-skoda-scala,aid,153), który na pewno w całości Cię wciągnie, gdyż informacje tam zawarte, przyciągają uwagę.

W tym przypadku otrzymać można najcieńszą warstwę barwnika na nośniku.Wśród maszyn offsetowych wyróżnić można dwa typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W przypadku druku wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane niżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana na formę drukową po czym za pomocą specjalnego noża – rakla – jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród sposobów drukowania wklęsłego należy wymienić : – rotograwiurę (droga technika , wykorzystywana przeważnie do projektów wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych),- starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (wykorzystywany do nadruku na nieregularnych powierzchniach , np. breloków.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukarskiej są umieszczone powyżej elementów niedrukujących. Farba drukarska jest nakładana wyłącznie na elementy drukujące po czym przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić :- typografię – technika popularna w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna,- fleksografia – technika stosowana zwłaszcza do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku wydruku małych nakładów.

Źródło: Drukarnia Speed