Dzisiejsze wysypiska śmieci

Ochrona środowiska od jakiegoś czasu jest jednym z ważniejszych aspektów życia społecznego. W telewizji, radiu i prasie sporą część czasu zajmują programy o takowej tematyce w bardzo rozmaitych odsłonach. Kobiety z odbiornika podpowiadają nam, w jaki sposób ekologicznie sprzątać cztery kąty. Nawet smartphony niektórych producentów reklamowane są jako eko, ponieważ do wykonania ich spożytkowane były materiały do których produkcji zostały zagospodarowane odpady. W hipermarketach konsumenci wywierają nacisk na ekspedientów, by pakowali artykuły w degradowane torby.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość można zauważyć jeżeli chodzi o gospodarowanie odpadami w miejskimi. Od zawsze zastanawiałem się, co robi się z odpadami jakie wyrzucam do gustownego kubła na śmieci. Niewątpliwie ma miejsce utylizacja odpadów. Nadzwyczaj ciekawym jest, jak przebiega taki proces w dzisiejszych czasach. Otóż nie jest to wcale taka prosta rzecz. W pierwszej kolejności do zakładu utylizacji odpadów przybywa samochód ciężarowy z odpadami, później zostaje on zważony po czym ciężar jest przekazywany do automatycznej sortowni, gdzie przy pomocy układu bębnów i sit odpady są na wejściu rozdzielone podług rozmiarów.

Odpady biologiczne popychane są wprost do kompostowni, gdzie poddawane one są intensywnemu procesowi dotleniania oraz fermentacji, przerabiane są w nawóz, po czym sprzedawane. Inne odpady (przejdź do oferty) są transportowane do dalszego samoczynnego procesu sortowania, w wyniku jakiego zabiera się od odpadów butelki z tworzywo sztucznego i automatycznie porządkuje wedle kolorów. Na kolejnym etapie utylizacja odpadów przedstawia się tak, że z masy która została na taśmie oddzielane jest szkło a także wszelkiego rodzaju ostre elementy a następnie metal (przeniesiony tutaj