Wybieramy stylowe schody wewnętrzne do charakteru wystroju

Schody są niezwykle ważnym elementem domu. Dzięki schodom można wejść na inne poziomy. Niejednokrotnie widuje się ten element na klatkach schodowych w kamienicach, gdzie jest dużo osobnych lokali. W takiej sytuacji takie schody są ogólnodostępne i używają ich wszyscy mieszkańcy. Z tego powodu muszą być możliwie solidne i wytrzymałe.

Kiedyś tego typu schody (zobacz aranżacje schodów drewnianych) wykonywane były zazwyczaj z betonu, a także na przykład z granitu i podobnych materiałów. W części przypadków stosowano także drewno. W tym ostatnim przypadku, jeżeli schody z drewna powstały przed wojną, aktualnie zazwyczaj wymagają konserwacji lub renowacji od podstaw. Najczęściej są to schody skrzypiące, czasami mogą być zagrożeniem dla mieszkańców. Bywa również, że poręcze tych schodów nie są stabilne, co również jest stosunkowo niebezpieczne. Dlatego dobrze jest i należy przeprowadzać konserwację tak ważnej części jak schody.

Schody w mieszkaniach
Kolejnym przypadkiem są schody, znajdujące się wewnątrz mieszkania lub domu. Na przykład spora część lokali w nowoczesnych blokach jest wielopoziomowa. Bywa również, że rodzina wykupuje dwa mieszkania, by zrobić z nich jedno. Wówczas nieodzowne jest zastosowanie właściwych schodów wewnętrznych. W tego rodzaju przypadkach wielu ludzi decyduje się na wybór schodów z drewna. Drewno należy bowiem do tworzyw na tyle uniwersalnych, że pasuje do większej części mieszkań. Wybór gatunku drewna jest tu już sprawą jednostkową. Na przykład dla zwolenników drewna jasnego korzystnym wyborem mogą być jesionowe schody.

Kształt schodów
Poza wyborem tworzywa, z jakiego mają być zrobione schody wewnętrzne, niezwykle istotny jest również projekt kształtu tych schodów. Wbrew przekonaniu niektórych opcji jest najczęściej bardzo wiele, jednak nie każda z nich będzie pasować zamawiającemu, a do tego pasować do charakteru wnętrza. Pewnym rozwiązaniem może być wykorzystanie schodów kręconych – . Zabierają one raczej niewielką przestrzeń i są efektowne. Wybór ten powinno się jednak rozważyć na przykład wówczas, gdy w domu mieszkają małe dzieci. W takiej sytuacji strome schody mogą stanowić niebezpieczeństwo. Dobry i doświadczony architekt pomoże dopasować właściwy kształt schodów do wnętrza.