Nowe metodyki druku

Druk aktualnie rozwija się naprawdę bardzo szybko. Do niedawna drukowano wyłącznie na czarno, następnie wprowadzone zostały tusze kolorowe, a stare drukarki zamieniono na funkcjonalne urządzenia, zapewniające świetną jakość wydruków przy niskich kosztach.

Królik wydrukowany w technologii 3D

Autor: fdecomite
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj jednak człowiek do dyspozycji ma dużo interesujących rodzajów druku, które mają możliwość zrewolucjonizować naukę. Przykładem jest chociażby powszechny druk (sprawdź również) wodny.

Służy on zazwyczaj do dokładnego wykonywania wszelkiego rodzaju wzorów na konkretnych powierzchniach. Takie wzory charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografika pokazana na ​. Pod tym pojęciem ukrywa się grafika wykonana metodą druku wodnego na powierzchni pokrytej odpowiednią folią. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie rezultat finalny. Dziś, takie rozwiązania rzeczywiście często stosowane są przykładowo w branży motoryzacyjnej.

Innym, dość popularnym rodzajem druk (pokaż szczegóły)u jest druk przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, które stały się podstawą tego sposobu drukowania pojawiły się już w latach 80 ubiegłego wieku. Dziś, druk 3D to ogromna

Jeden z trybów w drukarce

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być chociażby drukowane protezy. Proces jest błyskawiczny, mniej kosztowny, gdyż wykorzystuje się tylko jedno urządzenie i co najważniejsze – rzeczywiście szczegółowe, dzięki czemu proteza jest komfortowa i staje się świetną namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne daje możliwość także na wydruk ażurowego gipsu, jaki nie tylko ciekawie wygląda, ale jest również nadzwyczaj lekki, gwarantując komfort noszenia. W dodatku, jego wytrzymałość jest solidna, w związku z tym doskonale usztywnia złamaną kończynę.

Dzisiaj drukować można z użyciem zaskakujących tworzyw, na przykład czekolady czy cukru. Druk przestrzenny jest stale rozwijany, na rynku pojawiają się zaawansowane metody cieszące się dużym zainteresowaniem. Sporo osób jednakże upatruje w tym rozwoju wiele zagrożeń, jak przykładowo możliwość wydrukowania … broni. Aktualnie jednakże drukarki 3D są dość kosztowne, wobec tego niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to znakomitą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk lub biur projektowych.