Jak zatroszczyć się o spokój swojego dziecka w domu?

Wiadomo, chcemy dla swoich pociech jak najlepiej. Kupujemy im zabawki, żeby miały barwne i pełne miłych wrażeń dzieciństwo, uczymy je przez zabawę, żeby wyrosły na mądrych ludzi, a przede wszystkim chronimy je przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Przez zagrożenie należy zrozumieć, z jednej strony, inne osoby, które mogą zrobić naszym dzieciom krzywdę, a także na przykład ochronę: ochraniacz dla dzieci, na nogi, na ręce, na główkę, kaski, i inne elementy, które uniemożliwiają skaleczenia, obtarcia czy nawet złamania. W tym sensie kupujemy również moskitiery dla dzieci, żeby nie pogryzły ich żadne owady, bo pozostawić mogą bolesne ślady.

Autor: timsamoff

Tym samym, kupujemy odpowiednią poduszkę (poduszki dla maluchów) dla dziecka, która da mu się wygodnie wyspać i nie narazi go na zbędne bóle w kręgosłupie, bóle głowy czy pleców. Powyższe kroki można streścić w zdaniu: zapobiegamy, bo oferowane możliwości są łatwe w realizacji. A co w momencie, gdy nasze dziecko jest zagrożone, na przykład, przez pedofila? Sprawa jest bardzo istotna, więc pamiętajmy, żeby zawsze mieć na oku nasze dziecko, ale jednakowoż ważny jest walor edukacyjny. Powtarzajmy do znudzenia, nie natarczywie, lecz mądrze, argumentując, iż nie wolno z nigdzie chodzić z obcymi, nie wolno także zabierać od niego żadnych wafelków czy innych wabików.

Jednocześnie, nie wolno uczynić z dziecka paranoika który będzie się bał dorosłych. Należy otaczać go osobami w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych, tak samo jak powinniśmy je chować pośród zwierząt, by pokazywać, że świat jest dobry, lecz zawsze trzeba być czujnym. Z jednej strony, jeśli wychowamy dziecko paranoicznie to będzie ono reagowało zdenerwowaniem na każdego człowieka czy każdego zobaczonegospotkanego psa czy kota, z drugiej strony, jeśli będziemy uczyć nasze dziecko zbytniej ufności do wszystkich to takie coś może skończyć się tragicznie.

Jak obcy to za każdym razem ostrożność, jak bezpański pies, to nie powinno się go dotykać, chyba, że taki piesek jest z kimś, wtedy można się spytać o pogłaskanie. Tak proste i jasne porady już niejedno dziecko obroniły przed zagrożeniem lub przed zbytnią bojaźliwością. Nie warto ich lekceważyć. Pamiętajmy, że dziecko rozumie więcej niż się czasem wydaje (moskitiery (zobacz moskitiery) ochronne). Warto rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłą osobą, dojrzale przedstawiać temat. Dziecko to naprawdę wierny towarzysz rozmowy, ale wyczuwa czy jesteśmy z nim szczerzy i je szanujemy czy traktujemy jak gorszą istotę. Przekażmy więc te informacje subtelnie, ale jednocześnie w sposób czytelny, a dziecko na pewno będzie bardziej bezpieczne.