Metody druku wykorzystywane na rynku

Druk dzisiaj rozwija się faktycznie bardzo szybko. Niegdyś drukowano wyłącznie na czarno, później wprowadzone zostały tusze kolorowe, a stare drukarki wymieniono na kompaktowe urządzenia, zapewniające doskonałą jakość wydruków przy minimalnych kosztach.

Obecnie jednakże człowiek do dyspozycji ma wiele interesujących rodzajów druku, które mogą zrewolucjonizować naukę. Przykładem jest między innymi popularny druk (nasz serwis www) wodny. Służy on najczęściej do dokładnego robienia wszelkiego rodzaju wzorów na konkretnych powierzchniach. Takie wzory odznaczają się wysoką wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografik.

Jeden z trybów w drukarce

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Pod tym pojęciem ukrywa się grafika robiona metodą druku wodnego na powierzchni pokrytej odpowiednią folią – waterdesing. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie rezultat finalny. Obecnie, takie rozwiązania naprawdę często stosowane są chociażby w branży motoryzacyjnej.

Innym, dość popularnym rodzajem druku jest druk (www.ed.torun.pl) przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, jakie stały się podstawą tego sposobu drukowania powstały już w latach 80 ubiegłego wieku. Współcześnie, druk 3D to duża nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być chociażby drukowane protezy. Proces jest szybki, mniej kosztowny, gdyż wykorzystuje się wyłącznie jedno urządzenie i co najważniejsze – faktycznie dokładne, dzięki czemu proteza jest wygodna i staje się znakomitą namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne daje możliwość też na wydruk ażurowego gipsu, jaki nie tylko fantastycznie wygląda, ale jest również bardzo lekki, zapewniając wygodę noszenia. Na dodatek, jego trwałość jest solidna, wobec tego znakomicie usztywnia złamaną kończynę. Współcześnie drukować można z użyciem wielu tworzyw, na przykład czekolady czy cukru. Druk przestrzenny jest ciągle rozwijany, na rynku pojawiają się nowoczesne technologie cieszące się dużym zainteresowaniem. Sporo osób niemniej upatruje w tym rozwoju wiele zagrożeń, jak na przykład możliwość wydrukowania … broni. Nadal jednak drukarki 3D są dość drogie, tym samym mało osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to doskonałą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk bądź biur projektowych.