Jakie są pozytywy z nauki szydełkowania?

Jeszcze nie tak dawno temu w placówkach edukacyjnych uczono uczennice szycia. Był to element stały w procesie nauczania, dzięki czemu panie potrafiły w późniejszym czasie wykonywać różnorodne czynności mające związek z szyciem. Poza tym przez długie lata robótki ręczne były najczęściej występującym sposobem wykorzystywania wolnego czasu przez panie. Było to bez wątpienia niezwykle korzystne.

brązowe wełniane rękawiczki

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie bowiem robótki tego typu ulegają zapomnieniu w dobie maszyn do szycia niewymagających nawet ingerencji żywej osoby. Można zaobserwować, że coraz większa liczba osób na dzień dzisiejszy nie umie naprawić urwanego guzika. Nieskomplikowane, niegdyś tak popularne zadania mogą na dzień dzisiejszy wykonać nieliczni. Z drugiej strony jednak obserwuje się swego rodzaju renesans robótek ręcznych, przykładowo szydełkowania. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione (czapki na i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedawno uznawano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, powoli wraca do łask.

HaftowanieHaft jest metodą ozdabiania tkanin za pomocą charakterystycznych grubszych nici. Osoba wprawiona w tej sztuce jest w stanie wykonać w sumie dowolny wzór, od prostych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane rośliny i zwierzęta. Haft (zobacz: haftowane ręczniki) kojarzony jest najczęściej z różnego rodzaju serwetkami, tą metodą można jednak otrzymać dużo więcej. Przykładem są zegary. Wyhaftowanie dekoracyjnego motywu zegara bywa czasochłonne i do wykonania wyłącznie przez wprawioną osobę, jednak po dodaniu wskazówek i całego mechanizmu efekt może okazać się wart trudu. Tego rodzaju elementy są ciekawą ozdobą mieszkania.

Robótki na drutach
Jedną z najpopularniejszych robótek ręcznych są te z użyciem drutów. Standardowa czynność tego rodzaju opiera się na wykonywaniu prostego pasa materiału, na przykład zimowego szalika, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej skomplikowane formy wymagają wykorzystania większej liczby drutów.

Chcesz odnaleźć więcej ciekawostek na publikowany temat? Jeśli tak, to bez obawy kliknij tutaj, a z pewnością poczujesz satysfakcję!

Na przykład do uzyskania produktów takich jak rękawiczki (zobacz na czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest opanowanie zasadniczych ruchów, a później wyćwiczenie ich.