Dbałość o odpowiednią jakość – jak robią to przedsiębiorstwa

Współcześnie dbałość o wystarczająco wysoką jakość ma kluczowe znaczenie, gdyż w warunkach konkurencji rynkowej nawet niska cena nie jest w stanie obronić tych usług bądź artykułów, jakich jakość pozostawia wiele do życzenia. Rzeczywiście cenione na rynku są certyfikaty ISO – idealny dowód doskonałej jakości. Przykładem może być między innymi certyfikat iso w zakresie usług medycznych, jaki świadczy o tym, że dana placówka jest w stanie zagwarantować rzeczywiście satysfakcjonującą opiekę. Planując udanie się do konkretnego szpitala warto mieć tę kwestię na uwadze.

Popularnością charakteryzuje się też certyfikat iso 9001 ( zobacz: ). Czego dotyczy? Jest to norma odnosząca się do systemu, jakiego funkcją jest stosowne zarządzanie jakością w konkretnych strukturach organizacji. Naturalnie, norma ta ma międzynarodowy charakter, z tego powodu planując otrzymać taki certyfikat (-> zobacz przykłady) należy spełnić wiele faktycznie wyśrubowanych wymagań. Norma ta może zostać wykorzystana w każdej organizacji. Bez znaczenia jest jej wielkość, bądź branża w jakiej działa.

certyfikat iso

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com

Certyfikat można otrzymać na przykład, gdy organizacja dba o stosowne podejście do klienta i skupienie na jego osobie bądź angażuje zatrudnianych przez siebie pracowników, ponieważ kapitał ludzki ma obecnie ogromne znaczenie. Posiadanie tego certyfikatu jest faktycznie ważną zdobyczą dla każdej organizacji.
Norma iso 14001 z kolei dotyczy zarządzania środowiskowego i charakteryzuje się faktycznie dużą popularnością w odniesieniu do turystyki i rekreacji, w szczególności wśród restauracji i obiektów wypoczynkowych. Warto podkreślić, że np. polskie miasto Racibórz posiada ten certyfikat – certyfikat asme. Dodatkowo, otrzymało go jako pierwsze miasto nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, co zważywszy na dosyć wysokie oczekiwania jest istotnym wyróżnieniem. Autor:

Dbanie o satysfakcjonującą jakość powinno przejawiać się więc również w staraniu się o stosowne certyfikaty, jakie dla potencjalnego konsumenta są jej potwierdzeniem. Posiadanie tego rodzaju certyfikatów jest bowiem w stanie zachęcić go do skorzystania z konkretnej oferty. ISO natomiast to nazwa organizacji, jaka ma pozarządowy charakter, tym samym wszystkie normy które określa nie są usankcjonowane prawnie, a ich przestrzeganie jest w sumie kwestią dobrej woli.