Eleganckie ciuchy dla każdej kobiety

Od bardzo dawna przyjęte jestwiadomo, że eleganckie okazje wymagają określonego stroju. I tak przykładowo bale, przyjęcia i pogrzeby to okazje do założenia rozmaitych, ale na każdą okazję odświętnych ubrań. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, gdyż ich strój zazwyczaj ogranicza się do tego samego czarnego garnituru na różnorodne uroczystości.

Dawniej panowało większe zróżnicowanie, na porządku dziennym były przykładowo takie stroje dla panów jak frak czy surdut. Obecnie zachowały się one wyłącznie w przypadku określonych zawodów. Sprawa damskiej odzieży jest natomiast bardziej skomplikowana. Od kobiet zazwyczaj oczekuje się różnorodnych uroczyste okazje. Panuje jednak pewna dowolność, na przykład w części sytuacji spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (wejdź na: – jasnymi.

Na ślub i weseleNajczęściej jasne jest, że panna młoda na ślub zakłada białą suknię, nierzadko z welonem. Wynika to z tradycji, choć obecnie widuje się czasami odstępstwa od tej normy w formie sukni z kolorowymi elementami lub całych w innym kolorze niż biały. Z kolei od gości na ślubie również wymaga się odpowiedniego ubioru. Z kolei w kwestii ślubu, nie należy wybierać białego stroju, który jest w pewnym sensie zarezerwowany jedynie dla panny młodej. Poza tym przyjęło się, by nie zakładać również ubrań czarnych, wywołujących skojarzenia z uroczystością pogrzebową. Typowy strój na wesele to zwykle sukienka przed kolano z odkrytymi ramionami, letnie sukienki z bawełny nie za bardzo wyzywająca. Dobór kolorów jest kwestią indywidualną. Niezalecane są raczej ubiory bardziej ekstrawaganckie, takie jak na przykład sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od konwencji ślubu i wesela.

Eleganckie obuwie
Różnorodne okazje poza odzieżą wymagają również określonego obuwia. Generalnie przyjęte jest, że odświętne buty dla kobiety to zwykle czarne czółenka, koniecznie z zakrytymi palcami. Sandały są bowiem znacznie mniej eleganckie, w szczególności w połączeniu z pończochami. Oprócz tego w zależności od okazji wybiera się różną wysokość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym uzupełnieniem odświętnego ubioru, szczególnie w zimie, mogą być także czarne botki damskie lub kozaki.