Dlaczego warto karmić noworodka piersią? Jak ułatwić sobie karmienie?

Od pewnego czasu zapanowała moda na tak zwany „powrót do natury”. Trend ten wyraźnie widoczny jest też jeśli chodzi o młodych rodziców. Młode mamusie coraz częściej chcą karmić naturalnie swoje dziecko co niezmiernie cieszy lekarzy pediatrów i położne, gdyż korzyści z karmienia piersią noworodka są niezmierzone!

butelki

Autor: Frédérique Voisin-Demery
Źródło: http://www.flickr.com
Karmienie dziecka piersią nie tylko dobrze wpłynie na dziecko, ale również mamie może pomóc w krótszym czasie wrócić do dobrej kondycji. Mleko naturalne ma skład idealny dla dziecka. Żadne sztuczne mleko mu nie dorównuje! Pokarm mamy ma również zawsze odpowiednią temperaturę, jest sterylne, gotowe do podania. Poza wszystkim karmienie piersią jest o wiele wygodniejsze i sporo tańsze od karmienia sztucznego.

Gdy kobieta zostaje mamą po raz pierwszy, bardzo pomocna może okazać się rada i pomoc doświadczonej położnej lub pielęgniarki. W domu młodej kobiecie radą służyć mogą własna mama czy np. doświadczona ciocia lub starsza siostra. Oprócz rad technicznych mogą one polecić młodej karmiącej mamusi jakie akcesoria dla mamy mogą jej się przydać.

Na rynku możemy zakupić dużą ilość akcesoriów dla mamy karmiącej naturalnie, są to np. odciągacze pokarmu (ręczne i elektroniczne), wkładki laktacyjne (jednorazowe i wielokrotnego użytku), które to rzeczy poprawiają komfort karmienia piersią – sprawdź antybakteryjne wkładki laktacyjne.

dziecko

Autor: Matt Preston
Źródło: http://www.flickr.com

Dostać też możemy pojemniki do przechowywania pokarmu, woreczki na mleko, ubrania do karmienia – specjalne koszulki, biustonosze do karmienia piersią – bawełniane, przewiewne, z odpinanymi miseczkami (takie które będą dobrze trzymały „zapracowane” piersi), poduszkę do karmienia, osłonki silikonowe na piersi, maść na brodawki (można ją zastąpić na przykład: olejem kokosowym, oliwą z oliwek lub też po prostu mlekiem mamy), a nawet wygodny fotel do karmienia – przecież przed mamą wiele miłych godzin spędzonych na karmieniu! Sprawdź woreczki do zamrażania mleka matki.

I na zakończenie sprawdzona „babcina” metoda – MROŻONA KAPUSTA – nic nie może jej zastąpić przy nawale mlecznym czy nawet zapaleniu piersi. Oto przepis: zamrażamy jednego liścia kapusty umytego i z wyciętą zgrubiałą łodygą.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tu (https://www.varsovia.edu.pl/)? To naturalnie podobna tematyka, zatem na pewno sugerowane materiały również są godne sprawdzenia.

Następnie nakłuwamy go w kilku miejscach szpikulcem i mamy gotowy okład na obolałe piersi.