Podstawowe wyposażenie zakładów produkcyjnych

Przenośniki taśmowe używane są w transporcie różnych elementów i produktów. Wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie w przenoszeniu opon, kartonów i skrzynek, czy wełny mineralnej.

Przenośniki są w stanie transportować różne elementy na duże odległości. Używane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest blokowany wnętrz (poprzednia strona) nie za bardzo opłacalny oraz do transferu elementów z miejsca niższego na wyższe. W praktycznie każdej fabryce wnętrz (więcej w temacie) zakładzie produkcyjnym, występują różnego rodzaju przenośniki taśmowe. Mamy do wyboru tanie i drogie egzemplarze. Te pierwsze są znacznie bardziej rozwinięte, jeśli mowa o możliwościach technicznych i mają do wyboru większą ilość opcji. Z kolei te tańsze, są mniej skomplikowane w obsłudze.

Przenośniki przydają się w różnych dziedzinach przemysłu, w pracach przeładunkowych, transportowych, w magazynach i na składowiskach, na placu budowy oraz w ciągach technologicznych. Przenośniki taśmowe, po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, są używane do transportu pracowników w kopalni.Depaletyzatory odgrywają bardzo ważną rolę w automatyzacji procesów produkcyjnych. Umożliwiają na sprawne i wydajne wprowadzenie pustych opakowań w linię produkcyjną. Jeżeli jednak potrzebujemy automatycznego zamykania opakowań zakrętkami nałożonymi uprzednio na opakowania,

Przenośnik

Źródło: sxc.hu

musimy wyekwipować się w tak zwane zamykarki. W zależności od rodzaju opakowania produktu, można ograniczyć udział człowieka w procesie depaletyzacji, zapewniając mu bezpieczeństwo, przy jednoczesnym wzroście wydajności. Procesowi depaletyzacji ulegają opakowania umieszczone na przekładkach, z których maszyna zsuwa poszczególne warstwy. Inną techniką jest depaletyzacja warstw poprzez unoszenie całego ładunku za pomocą mat magnetycznych lub poduszek wypełnionych sprężonym powietrzem. Dostępne rozwiązania techniczne, pozwalają na pracę przy różnych wydajnościach oraz przy różnych asortymentach opakowań. Wyjściem alternatywnym jest depaletyzacja z użyciem robotów.