Elektryczność ogromnie zmieniła życie ówczesnych ludzi

Żarówka została wynaleziona wiele lat temu i był to wynalazek który bardzo zmienił życie ówczesnych ludzi. Używane wcześniej świece były drogie, niebezpieczne i dawały kiepskie światło. Przez żarówki ludzie dostali możliwość pracy przez dużo większy czas, co przyczyniło się do szybszego wzrostu przemysłu. Żarówki w wielu różnych wersjach stosuje się do dni dzisiejszego, chociaż rola klasycznych, wypełnionych gazem z drucikiem w środku jest coraz mniejsza.

lampa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Główną przyczyną takiego stanu jest duża utrata energii, w klasycznej żarówce tylko nieduża jej część zostaje przetworzona na widzialne światło, a pozostała część ucieka pod postawią ciepła. Dlatego też inżynierowie od dawna badają nowe technologie, które pozwalają na przyoszczędzenie części energii, ponieważ każdy z nas używa przynajmniej kilku żarówek codziennie, i zmniejszenie zużycie prądu może dać bardzo wymierne korzyści ekonomiczne dla wszystkich ludzi.

Żarówki są wszechobecne, starczy dookoła się rozglądnąć.

Ta wskazówka ze strony (http://plytki-lazienki.pl/c/164/brodziki-inne-brodziki.html) będzie Ci odpowiadać, gdyż również mówi o nakreślanym w niniejszym materiale problemie. Co równie warte odnotowania, robi to w porywający sposób.

Można je znaleźć przy sufitach w lampach i żyrandolach, mają je też lampy podłogowe, znajdujące się na korytarzach i w łazienkach – ciekawa strona z lampami podłogowymi. Dzisiaj coraz częściej w miejsce typowej żarówki wkręca się żarówki halogenowe lub zyskujące coraz większą popularność lampy LED. Niektóre z nich zużywają blisko 80 procent mniej energii, jeżeli więc w mieszkaniu znajdują się dwie lampki dziecięce (porównaj ceny lamp błyskowych), z których każda będzie świecić po kilka godzin dziennie, to w skali roku oszczędność na wymianie typowych żarówek na energooszczędne będzie znacząca.

lampa

Autor: Jay Cross
Źródło: http://www.flickr.com

Co prawda w nowoczesne żarówki trzeba na początku trochę więcej zainwestować, ale odwdzięczają się one długą, bezawaryjną pracą i niskimi rachunkami na prąd.

Oprócz domu żarówki także można znaleźć we wszystkich pojazdach, jakimi jeździmy, każdy z samochodów wyposażony być musi w lampy przednie, które oświetlają przed nim drogę, oraz tylne lampy w kolorze czerwonym. No i zapomnieć nie można o urządzeniach, które ludzie przy sobie noszą, jak się okazuje w dużej części telefonów znajdują się lampy błyskowe, które gdy będzie taka potrzeba mogą służyć również w charakterze latarki.