Opis crowdfundingu

Crowdfunding wciąż jest zjawiskiem raczej nowym w Polsce. W skali świata narodził się stosunkowo wcześniej, zyskując szybko dużą popularność. Mówiąc ogólnie polega na finansowaniu rozmaitych przedsięwzięć za pośrednictwem Internetu.

crowdfunding ikonografika

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Internet jest bowiem współcześnie ogromnie popularnym i chętnie stosowanym medium. Internauci tworzą niezwykle dużą liczbę, która jest w stanie zrobić bardzo dużo przy określonym wkładzie własnym.

Czy wiesz, gdzie także można przeczytać podobne materiały? Jeśli nie, to kliknij na ten link i zerknij na treść opublikowanego w tamtym miejscu materiału.

Istota crowdfundingu przejawia się w jak najwyższej liczbie osób, które postanowią wesprzeć dany cel. Kwoty wpłacane przez internautów są niezwykle zróżnicowane, mogą być niskie. Ważne, by na określony cel wpłaciło jak najwięcej osób. Na portalach crowdfundingowych autor danego projektu wyznacza czas, w którym odbywa się wspieranie określonej rzeczy. Celem jest zebranie danej kwoty w podanym przedziale czasowym.

Pomysły finansowane z użyciem crowdfundingu

Praca zespołowa

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Finansowanie społecznościowe jest rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie bardzo zróżnicowanych celów. Na tego typu stronach jak indiegogo w Polsce udzielają się różnorodni użytkownicy, część z nich jest przykładowo artystami, którzy pragną ukończyć swoje dzieła z wykorzystaniem finansowania internetowego.

Nierzadko zdarza się, że tą metodą muzycy planują zebrać pieniądze na nagranie debiutanckiej płyty i tylko w ten sposób może im się to udać. Na stronach tego rodzaju można znaleźć też pomysły dotyczące chęci założenia własnego biznesu przez niektórych ludzi. Jest także znaczna część przedsięwzięć opierających się na wyjazdach zagranicznych, na które gromadzone są środki.Finansowanie społecznościowe w Polsce

Jak już było nadmienione na terenie Polski crowdfunding jest zjawiskiem raczej nowym, lecz ulega prężnemu rozwojowi. Na terenie kraju bardzo dużej liczbie osób udało się do chwili obecnej osiągnąć powzięte cele i spełnić marzenia dzięki crowdfundingowi. Na polski crowdfunding składa się szereg stron internetowych, zarówno ogólnych, jak i tych, które są typowo stworzone do konkretnej dziedziny – rodzimy portal crowdfundingowy. Są więc strony dotyczące tylko projektów o charakterze artystycznym, jak również te, które dotyczą działań charytatywnych. Z najpopularniejszych portali tego rodzaju korzysta kilka tysięcy użytkowników.