Od początku dbasz o swoje dziecko. Czujnie obserwuj jego rozwój

Naturalne jest, że każdy rodzić cieszy się nawet z najmniejszego sukcesu własnego dziecka, z każdej dobrej zdobytej oceny, zaliczonego testu wiedzy, trofea sportowego czy zwyczajnie z dobrego uczynku. Jednak w przypadku małoletnich pociech, szczęście i duma są znacznie większe, ponieważ wszystko dzieje się po raz pierwszy podczas ich egzystencji.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsze kroki, pierwszy śmiech, pierwsze słowa. Każdy etap w życiu pociechy sprawiamnóstwo radości rodzicom, którzy starają się aby ich dzieci rozwijały się odpowiednio i miały jak najlepszy start w dorosłe życie. Jednak nie zawsze wszystko dzieje się po naszej myśli. Jak wiadomo nie od dziś, dzieci wykazują niską odporność organizmu, skutkiem czego ich podatność na różnorodne infekcje jest stosunkowo wysoka. Nagminne katary, bóle mięśni, bóle gardła, powiększone węzły chłonne, to tylko wybrane przykłady z załego szeregu zaburzeń, które dotykają najmłodszych. Jednak bardzo często zdarza się tak, że dotykają je schorzenia, które zauważyć można już w pierwszych latach życia. Przykładem takiego zwyrodnienia, które niewątpliwie utrudnia porozumiewanie się jest tak zwane jąkanie. Jest to typowe zaburzenie mowy, które charakteryzuje się zarówno wielokrotnymi powtórzeniami, przedłużeniami słów, a także regularnymi pauzami podczas wypowiedzi. Jego przyczyna może być różnorodna. Trzeba zaobserwować w trakcie jakich okoliczności nasila się omawiane zaburzenie, czy jest to związane

Dziecko i zabawa

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

ze stanem emocjonalnym danej osoby czy jest to na przykład odpowiedź na lęk podczas określonych okoliczności.

Należy mieć na uwadze, że ta choroba może powodować trwałe ubytki na psychice dziecka. Może nasiląć lęk przed brakiem akceptacji ze strony rówieśników oraz pogłębić obawy przed wypowiadaniem się. Dlatego szczególnie istotne jest podjęcie działań leczenia jąkania. Dzięki szybkiej reakcji i odpowiednim sposobem leczenia możliwe będzie stuprocentowe zniwelowanie problemu. W tym przypadku do głównych zadań rodziców należy bezzwłoczna rozmowa z lekarzem rodzinnym, który wyśle dziecko do odpowiedniego specjalisty. Według danych najszerszy wachlarz ośrodków specjalizujących się danym schorzeniem znajduje się w stolicy, dlatego właśnie tam zaleca się poszukać odpowiedniego logopedy. Wystarczy zapytać o poradę lekarza rodzinnego lub wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „dobry logopeda warszawa” i poczytać opinię na temat poszczególnych specjalistów. Niestety większość z nich przyjmuje we własnych prywatnych gabinetach, a leczenie jest kosztowne, jednak miejmy na uwadze to, że warto wydać każdą sumę aby nasze dziecko silne i szczęśliwe.